تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 34711
تاریخ انتشار: 21. فوریه 2018 - 7:48
مطبوعات و رسانه‌‌های محلی سال‌هاست که مورد غفلت دولت‌های چپ و راست واقع شده‌اند. به نظر می‌رسد این اتفاق ناخجسته و مرموز همواره در رانت خواری، ویژه خواری ، نفوذ بنگاه‌های مطبوعاتی ثروتمند و سیاسی و نوعی مافیای مطبوعاتی ریشه دارد.

خداداد ابراهیمی:: برداشت و پنداشت نگارنده آن است که مطبوعات و رسانه‌‌های محلی سال‌هاست که مورد غفلت دولت‌های چپ و راست واقع شده‌اند. به نظر می‌رسد این اتفاق ناخجسته و مرموز همواره در رانت خواری، ویژه خواری ، نفوذ بنگاه‌های مطبوعاتی ثروتمند و سیاسی و نوعی مافیای مطبوعاتی ریشه دارد. مافیایی که سال هاست با رویکرد کثرت طلبی و انحصارطلبی بر روی یارانه میلیاردی مطبوعات کشور چمبره زده است.

این مافیا به راحتی می‌تواند با دور زدن وزیر ارشاد، نمایندگان مجلس و معاون مطبوعاتی، جز دایره مافیای همسو، غیر همراهان را حذف کند فرقی نمی‌کند خواه صدها رسانه محلی و خواه هزاران فعال مطبوعاتی را از سر راه خود کنار می زنند تا به سهولت به رانتخواری مدام خود ادامه دهند.

گاهی با انحصار آگهی‌های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری و گاهی با دریافت میلیارد دلاری یارانه‌های نقدی و زمانی هم با جذب رپرتاژها و آگهی‌های شرکت‌های غول‌پیکر دولتی.

مافیای موصوف، عِده و عُده دارد، نوچه اجیر می‌کند، سیاه لشکر دارد، گردن کلفت است ، ثروت و قدرت دارد، چاپخانه اختصاصی دارد، انبارهای مملو از کاغذ دارد. امپراطوری کاغذی دارد. تهدید می‌کند، حذف می‌کند، خدمت فرهنگی نمی‌کند تجارت می‌کند، تا به آلاف و الوف برسد.

با این وصف در خلأ صنوف مطبوعاتی اثرگذار و مستقل ،همواره نگاه‌ها و امیدهای اهالی رسانه‌های استانی به چند شخصیت حقوقی اثرگذار  معطوف بوده است؛

 نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات ، معاونت مطبوعاتی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و فراکسیون مطبوعات مجلس.

متأسفانه تجربه نشان داده است که مراجع یاد شده تاکنون در راستای حمایت جدی و احیای اقتصاد مطبوعات محلی، طرفی نبسته‌اند و همواره سرگرم دعواهای سیاسی و دریافت مجوز روزنامه‌های سریالی برای همپالایان و سیاسیون هم طیف خود بوده‌اند. تفحص در این راستا، قضایای پشت پرده مافیای اقتدارگرایان معدودی از دکه داران به اصطلاح روزنامه داران، بر همگان عیان خواهد شد.

اما باروی کار آمدن دکتر محمد سلطانی‌فر در منصب معاونت مطبوعاتی ، بی درنگ به یاد دفتر مطالعات و برنامه ریزی افتادم ، روزی که در خیابان پاکستان تهران، در نشست هم اندیشی آسیب شناسی روزنامه‌های محلی دربرابر روزنامه‌های سراسری، نگارنده، تبعیض کُشنده و سیاستگذاری معیوب درحوزه مطبوعات محلی را به چالش کشیدم ، دکتر سلطانی فر مدیرکل وقت این دفتر، مدعی شد که عزمش را جزم کرده تا برای مطبوعات استانی پشتوانه‌ای مستحکم باشد درست به یاد دارم در همان جلسه و در پاسخ به انتقادات نگارنده در اعتراض شدید به وضعیت اسفناک مطبوعات محلی، وی با دستوری عاجل، در راستای برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان در استان‌ها، اقدام کرد و قول داد که در هر شرایطی و در هر سمتی که باشد، مدافع سرسخت مطبوعات محلی خواهد بود.

مع‌الاسف قرائن حاکی از آن است که آن وعده‌ها ادعایی بیش نبوده‌اند چرا که جناب سلطانی‌فر پس از انتصاب در سمت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، گویی به یکباره هزاران مطبوعه استانی را اصلا نمی‌شناسد و تنها فکر و ذکرش را به معدودی از مطبوعات ثروتمند مرکز نشین متمرکز کرده است.

اولین جلسات را با اصحاب مطبوعات پایتخت و جلسات اختصاصی‌تر را با چند مدیر مسئول روزنامه‌های سیاسی و حزبی نزدیک به دولت، جلسات بعدی با اهالی ورزش و ... برگزار کرد.

گویی که صدها مطبوعه استانی وزانت معدودی روزنامه سراسری را ندارند. سلطانی‌فر خیلی زود فراموش کرد که او فقط در رأس هرم هفت هشت روزنامه ثروتمند سیاسی و حزبی نیست بلکه خود و مسئولان ستادی معاونت مطبوعاتی مسئول مستقیم حدود دو هزار مطبوعه استانی هستند که با مصائب عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. متأسفانه در ترکیب هیأت داوران رتبه بندی روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری کشور از هیچ مدیرمسئول پایگاه خبری استانی دعوت نکرد و هنوز هیچ جلسه‌ای در هیچ موضوعی با مدیران مسئول مطبوعات محلی برگزار نکرده است.

سلطانی‌فر باید شدیدا نسبت به کمک پنج میلیاردی دولت به روزنامه ایران واکنش نشان می‌داد و آب باریکه معوق یارانه سال گذشته و امسال مطبوعات استان‌ها را به معاون اول رئیس جمهور یادآور می‌شد و این امر را در اولویت پیگیری‌های خود قرار می‌داد.

سلطانی‌فر باید بداند که موفقیت او در توجه جدی به مطبوعات و رسانه‌های محلی است. زیرا هم از حیث تکثر و هم از حیث تولید محتواهای بومی ، این گروه از رسانه‌های معاصر ما هستند که در کانون توجه مردم و صاحبنظران حوزه رسانه هستند.

زیرا مطبوعات محلی عیار معتبر مطبوعات جمهوری اسلامی‌اند، پتانسیل‌های موثر نشریات محلی از جمله تولید محتواهای بومی ،پرداختن به فرهنگ و ادبیات پایداری و نیز تعمیق انسجام ملی از جمله کارکردهای متفاوت رسانه‌های محلی است همین داشته‌های ارزشمند موجب شده تا از منظر مخاطبان، امپراطوری‌های کاغذی در برابر مطبوعات محلی کمرنگ جلوه یابند.

از سویی دیگر نشریات دو زبانه‌ استانی نظیر نشریات آذری- فارسی، عربی-فارسی و کُردی-فارسی که به تعمیق فرهنگ بومی و حفظ زبان مادری اهتمام دارند، هویت اصیل رسانه‌های محلی را انعکاس داده‌اند و در توسعه فرهنگی، سختکوشی و رسالت مسئولانه ای ایفا کرده‌اند اما به دلایلی که پیشتر گفته شد، مورد بی مهری و ستم واقع شده‌اند.

لذا همواره مطالبات صنفی و هویت مطبوعات استان‌ها را در خبرگزاری‌ها و مطبوعات فریاد زده ایم که آقایان مسئول! وزرا! وکلا! ماهم مردمانیم!!!

ما اجازه نمی‌دهیم بودجه هزاران مطبوعه محلی را درحلقوم مالکان گردن کلفت روزنامه‌های حزبی بریزید. هرچند که دیر یا زود نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی و دیوان محاسبات گلوی آن رانتخواران را سخت خواهد فشرد.

جناب معاون مطبوعاتی بهتراست که از کمندِ پر مخمصه مدیران مطبوعات سیاسی و جلسات محفلی هیأت های ورزشی خود را آزاد ورها کند تا مجال تنفس خدمت در فضای مطبوعات استان ها نصیبش گردد. در این راستا به نشست اخیر وی با هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس می‌توان اشاره کرد چرا که این امر از وظایف برادرش سلطانی‌فر وزیر ورزش بوده و سلطانی فر برادر، نباید در زمان تصدی امور مطبوعات کشور ، بی بهانه و بی‌بها ، فرصت سوزی کند. تا شاید کورسوی امیدی بیابد و بخشی از صدها صدمه مطبوعات معاصر را التیام بخشد.

جان کلام اینکه در شرایط بحران مطبوعات  ما مانده‌ایم و جناب سلطانی فر که متولی ومسئول مستقیم این بخش تأثیرگذارحوزه فرهنگ است و لزوما باید نگاهی فراجناحی و فراگیر خاصه به مطبوعات استانی داشته باشد تا به عنوان یک مدیر باتدبیر و گره گشا تلقی شود و به انتصابش در پست معاونت مطبوعاتی، شائبه " ژن خوب" پیوست نشود.

او باید باسیاستگذاری مطلوب درراستای احیای اقتصادمطبوعات محلی و توسعه کیفی آن ها مردم و اصحاب مطبوعات را امیدوار کند تا یک بار برای همیشه به نگاه تبعیض آمیز به این نوع رسانه ها تحت عنوان" شهروند درجه دوم" خاتمه داده شود.

 

انتهای پیام/


نظر شما