تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 34670
تاریخ انتشار: 19. فوریه 2018 - 19:59
جامعه روحانیت مبارز شهرستان مهران با انتشار بیانه ای انتقادات اخیر فرماندار مهران را در خصوص خطبه های نماز جمعه این شهر محکوم کرد.

به گزارش آوای مهران جامعه ی روحانیت مبارز شهرستان مهران با انتشار بیانیه ای هجمه صورت گرفته از سوی فرماندار علیه امام جمعه را پاسخ گفت متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:

بسم‌الله‌الرّحمٰن‌الرحیٖم

ضمن عرض سلام خدمت همشهریان محترم
باخبر شدیم در روزهای گذشته، یکی از معلّمین و همچنین جناب فرماندار شهرستان مهران، نسبت به خطبه‌ها و عرایض امام جمعه‌ی محترم در نماز جمعه‌ی شهر شهیدپرور مهران، اظهارات و انتقاداتی داشته‌اند، که در اینجا لازم می‌آید نکاتی را از باب تنبّـه و آشنایی با جایگاه نماز جمعه و حاشیه‌سازی، خدمت منتقدین و همچنین مردم عزیز شهرستان، بیان نماییم.

 ابتدائاً باید جایگاه نماز جمعه و این آیین را شناخت.
 نماز جمعه، یکی از شعائر اجتماعی مهم مسلمانان از صدر اسلام بوده و از نمادهای همبستگی مسلمانان شناخته می‌شود که حکم فقهی برگزاری آن در سوره‌ی جمعه آمده و روایات متعدد، این نماز را، حجّ مستمندان و ترک آنرا مایه‌ی نفاق و فقر دانسته‌اند.
نماز جمعه از ابتدای انقلاب، جایگاه روشنگری، فریاد علیه ظلم و استکبار و تجمیع قلوب مؤمنین بوده است. این جایگاه که در خود بزرگانی مانند حضرات آیات : مرحوم طالقانی (ره)، شهدای محراب، امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، مرحوم مشکینی (ره)، جوادی‌آملی (حفظه‌الله) و ... را دیده است، باید قلب تپنده‌ی فرهنگ و خطّ مقدّم مسائل اعتقادی و سیاسی باشد.

 از آنجایی که در حکومت اسلامی، جدایی دین از سیاست جز امور لاینفک است، فلذا نماز جمعه را با عنوان «آیین عبادی-سیاسی» یاد می‌کنند و در خطبه‌ها می‌توان به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور اشاره نمود.
سیاست ما عین دین ماست، و این تنها یک شعار نیست؛ بلکه ریشه در عمیق‌ترین باورهای اعتقادی ما دارد و افرادی که سیاست و دین را جدای از هم و گاهی در مقابل هم به‌کار برده و مطرح می‌کنند، یا منظورشان از سیاست، سیاست غربی و شرقی‌ست و یا اساساً سکولار می‌باشند.
پس اگر در خطبه‌های نماز جمعه، از بیان مسائل سیاسی و اجتماعی صرف‌نظر کرد، جای بسی تأمّل خواهد بود؟!

حال که ساختار نماز جمعه و جایگاه سیاسی در این آیین، برای ما روشن شد، به مسأله‌ی حاشیه‌ای که توسّط منتقدین اشاره شد، می‌پردازیم.

در هر زبان و گویشی، نوع بیان و تلفّظ بعضی کلمات، با هم تفاوت دارد که زبان عامیانه‌ی «کُردی» نیز یکی از پرکاربردترین زبان‌هاست که کلمات و الفاظ شیرین زیادی در خود جای داده است.
امام جمعه‌ی محترم شهرستان در خطبه‌های نماز جمعه‌ی این هفته، لفظ «کَسَگم» را در خطاب به رییس‌جمهور محترم به‌کار برد که متأسفانه عدّه‌ای فرصت را غنیمت شمردند و به حاشیه‌سازی در این‌خصوص دامن زدند.
این لفظ جدای از اینکه مختصّ یک قوم و قبیله و یک فرد نیست، بلکه به خودی خود در زبان محاوره و عرفی، از یک جهت به معنای اصطلاحی ِ عرض ارادت می‌آید و برای شخصی که دلسوز او هستیم، این لفظ را به‌کار خواهیم برد و یقیناً مراد امام جمعه، به همین معنای اصطلاحی بوده ولاغیر.
چه بسا شاید صاحبان نقد، خودشان در مقام استفاده‌ی از این لفظ به‌معنای غیر از این و در جهت استهزاء به دیگران استعمال کنند که در مَثَل است : «همه را به کیش خویش پندارد»!

سوای از این، چگونه است که انتقاد از رییس‌جمهور محکوم است، لکن انتقاد از معصوم و نقد امام زمان (عج) جایز و بجاست؟

چگونه است که در عملکردهای دولت تدبیر و امید ، اظهارنظر محکوم و توهین تلقّی می‌شود؟ لکن از قیام عاشورا و حکومت و انتصاب امام علی (ع) تفسیر به رأی می‌کنند و اظهارنظرهای سلیقه‌ای را باب می‌نمایند؟!!

آیا این جز توهین به مقدّسات و زوایه داشتن با اسلام است؟!!
آیا روا نیست بقول رییس‌جمهور بگوییم : لااقل امامان را برای مردم باقی بگذارید؟

در قسمتی دیگر از بیانیه‌‌ و مطلب منتقدین، اظهار داشتند که تریبون نماز جمعه خالی از مبانی اسلام بوده، که در پاسخ باید گفت : یا در نماز جمعه حضور نداشتند و یا اگر بودند، گوش‌ها و ذهن‌هایشان چنان سرگرم بودند که صحبت‌های امام جمعه پیرامون سبک زندگی اسلامی و سیره‌ی فاطمه‌ی زهرا (س) را در خطبه‌ها نشنیده‌اند و تنها قسمت مورد بحث را شنیده‌اند و استفاده‌ی سوء کرده‌اند. صوت خطبه‌ها در کانال امام جمعه موجود است.

 تنها هدفی که می‌توان از بیان این مسأله‌ی حاشیه‌ای نتیجه گرفت، که از شگردهای کلیشه‌ای دولت تدبیروامید و حامیانش است، این خواهد بود که به‌دنبال سرگرم کردن مردم نسبت به چنین موارد پیش‌پا افتاده‌ای‌ست تا عموم همشهریان و در بیان کلی، ملّت ایران، مطالبات خود را به فراموشی بسپارند و مسائلی چون : اقتصاد ، وضع معیشتی مردم ، مسائل فرهنگی و ... را مورد سؤال از مسئولین قرار ندهند.

مردم عزیز شهرستان شهیدپرور مهران!
همگی ما می‌دانیم که چهل سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد که ملّت مسلمان، با اراده‌ی الهی، خود را از چنگ طاغوت و استبداد و ذلّت رهانید و به آرمان‌های بلندی مانند : عدل، آزادی، استقلال و عزّت روی آورد.
اینک با ورود به چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران، و پشت سر گذاشتن ایام‌الله دهه فجر، بهتر است مسئولین، بجای خاطره‌گویی و صدور بیانیه‌‌ای با تزیین و بزک کردنش توسط آیات و روایات، فضایی را جهت پاسخگویی به مردم برگزار نمایند.

 یقیناً برای بیان خاطرات و مسائل حاشیه‌ای، فرصت به حدّ کافی هست، امّا اینکه بعضی مسئولین چه خدمت‌هایی به مردم و انقلاب کرده‌اند، مغفول مانده است و لذا بایسته و شایسته است عملکرد بعضی نهادها و افراد، شفاف و روشن گردد.
از این‌رو پیشنهاد می‌شود، السابقون انقلاب، که جناب فرماندار شهر مهران، او را یار دیرین امام و رهبری نامید، و همچنین مسئولین ذی‌ربط برای پاسخگویی به مردم، رو به ملّت بنشینند و به پرسش‌ها و دغدغه‌های آنان پاسخ دهند. چرا که ولی‌فقیه‌مان، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) بیان کردند : «کسانی که امکانات کشور در اختیارشان هست یا بوده ، باید پاسخگو باشند.»

پرسش‌ها و دغدغه‌هایی نظیر :

 سیر صعودی روزانه‌ی قیمت دلار به چه دلیل است؟

وجود جاسوسانی که یا منتسب به دولت‌اند یا همسو با جریان فکری آنان است، از چه روست؟

سرکوب هنرمندان ارزشی و تولیداتی با خوراک‌های انقلابی، توسط افراد معلوم‌الحال همسو با جریان اصلاح‌طلب، به چه معناست؟

 دلیل افزایش قیمت تولیدات داخلی نظیر برنج و فلج کردن معیشت مردم و سرکوب قشر فقیر جامعه، چه خواهد بود؟

 برای بحران خشکسالی و انتقال آب‌های استان‌های اصفهان، اهواز و ... و پدیده‌ی ریزگردها در استان‌های نامبرده و استان ایلام چه فعّالیّت‌هایی صورت گرفته است؟

عملکرد دولت و مسئولین کشوری و استانی در جهت بهبود وضعیّت مردم مناطق زلزله‌ی کرمانشاه و کرمان تا کجا پیش رفته و چه بوده است؟

 چرا افرادی در قالب مدعی‌العموم و وکیل‌الدوله که در زیر چتر اصلاح‌طلبان هستند ، در جهت رهایی سران فتنه از حصر ، تلاش بی‌وقفه می‌کنند؟

 سرانجام حقوق‌های نجومی و افراد اختلاس‌گری که آنها را ذخیره‌ی انقلاب نامیدند ، چه شد؟

 تحقّق وعده‌های انتخاباتی در جهت بهبود معیشت مردم و رفع بیکاری جوانان تا کجا پیش رفت؟

علّت تعطیلی غالب کارخانه‌ها چیست؟

سود سهام عدالت که مانند حق‌ّالناس است را چرا دولت کامل و تمام پرداخت نمی‌کند؟

 چرا قلب راکتور هسته‌ای را از بتن پُـر و فعّالیّت‌های دانشمندان را متوقّف و آنان را اخراج کردند؟

 چرا برجام ، نافرجام ماند و آمریکا تمام تعهدات را نقض کرد؟

همچنین فرماندار شهر مهران در جهت ارتقای سطح فرهنگی شهرستان چه اقداماتی انجام داده است؟

و از این قبیل موارد که همگی مطالبات مردم است که توقّع می‌رود آنهایی که در این سال‌ها به هر طریقی مسئولیّت داشته‌اند، داوطلبانه و مشتاقانه و بطور شفاف، نسبت به پاسخگویی مطالبات به حقّ مردم اقدام نمایند و از حاشیه‌سازی و سر پوشاندن روی مسائل کلیدی‌تر و مشکلات خودداری نمایند.

در پایان باید دعایی از جنس این آیه نمود :
رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا
پروردگارا، از جانب خود بر ما رحمتی بفرست و برای رشد عقلی و کار ما، وسایل هدایت و ارشاد عنایت فرما.


نظر شما