تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 34614
تاریخ انتشار: 17. فوریه 2018 - 7:48
نبود سونوگرافی و رادیولوژی موجب نارضایتی اهالی سیروان شده و این مشکل زمانی حادتر می‌شود که موضوع درمان کاملاً مربوط به زنان باشد.

به گزارش  آوای مهران به نقل از سیروان نوین، امروزه اکثر پزشکان برای تشخیص بیماری، انواع آزمایش ها، عکس برداری و یا سونوگرافی را تجویز می کنند، لذا مراکز آزمایشگاهی باید مجهز به امکانات و نیروی انسانی متخصص باشند.

یکی از مشکلات عمده که موجب رنجش بیشتر مردم شهرستان محروم سیروان می‌شود، نبود سونوگرافی و رادیولوژی است که موجب شده تا مردم این شهرستان برای درمان به مرکز استان مراجعه کنند و این مشکل زمانی حادتر می‌شود که موضوع درمان کاملاً مربوط به زنان باشد.

نبود خدمات پزشکی همچون سنوگرافی و رادیولوژی در شهرستان سیروان باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم و مراجعه به مرکز استان شده که راه اندازی این دستگاه ها از مطالبه های جدی مردم این منطقه است.
در حالی اکثر موارد تشخیص بیماری‌های زنان از روی سونوگرافی انجام می شود که به دلیل عدم وجود مرکز و پزشک متخصص سونوگرافی، بانوان این شهرستان مجبورند خطرات جاده ای را به جان خریده و جهت پیگیری روند بیماری خود به مراکز درمانی در مرکز استان و سایر شهرها مراجعه کنند.

 کمبود امکانات درمانی در شهرستان سیروان

شهرستان سیروان که سالهای متمادی است لقب محروم را بر دوش می کشد، از معدود شهرستان های استان ایلام است که فاقد بیمارستان و یا مرکز بهداشت و درمان کاملا مجهز است؛ و نبود امکانات پزشکی و پزشک متخصص باعث مراجعه مردم به مرکز استان می شود که مشکلات ایاب و ذهاب و هزینه های آن باعث رنج مردم شده است.

نبود زایشگاه مناسب، نبود پزشک متخصص و کمبود نیروی انسانی ماهر و متخصص از دیگر مواردی است که باعث بیشترین ایاب و ذهاب مردم این شهرستان به مرکز استان می شود که باید برای آنها چاره اندیشی شود.

محمدی از شهروندان سیروان در گفتگو با خبرنگار سیروان نوین اظهار کرد : سیروان از جمله شهرستان های استان ایلام است که از پزشک متخصص و دستگاه های مثل سی تی اسکن، رادیولوژی، سونوگرافی و... برخوردار نیست.

وی بیان کرد : مردم شهرستان هر روز برای نیازهای درمانی خود به مرکز استان مراجعه می کنند که هزینه های زیادتری به مردم تحمیل می شود.

محمدی گفت: این شهرستان واقعا در بخش های مختلف مورد بی توجهی قرار گرفته و تقاضا داریم از مسئولان نگاه ویژه ای به این شهرستان در بحث امکانات خصوصا بهداشت داشته باشند.

وی ادامه داد: به دلیل مشکل کلیه درد بارها به بیمارستان استان مراجعه کردم که سونوگرافی انجام دهم ولی هر بار با در بسته مواجهه می‌شوم و بخش غیردولتی هم هزینه‌ها زیاد است و با توجه به فصل سرما و هزینه‌های زیاد نمی‌توانیم به مرکز استان  برای انجام سونوگرافی مراجعه کنیم.

صرف هزینه های چندبرابر برای خدمات پزشکی

امیدی از دیگر شهروندان این شهرستان هم می گوید: یکی از بزرگترین  مشکلات شهرستان نبود دستگاه های پزشکی مثل رادیولوژی است که باعث شده به مرکز استان مراجعه کنیم.

وی افزود: برای مراجعه به مرکز استان هم با مشکل شلوغی و نوبت دهی مواجه هستیم و مجبور هستیم با هزینه های گزاف در کلینک های خصوصی تمام امورات خود را انجام دهیم.

امیدی با گلایه از نبود سونوگرافی در این شهرستان، گفت: متاسفانه شهرستان فاقد امکانات سونوگرافی است و هزینه های سونوگرافی در بخش خصوص بسیار بالاست و این درحالی است که مردم شهرستان با مشکلات معیشتی دسته و پنجه نرم می کنند.

وی اظهار کرد : برای اکثر آزمایش های هم باید به مرکز استان مراجعه کنیم که این خود باعث صرف هزینه های چندبرابری برای خدمات پزشکی می شود.

به خطر افتادن سلامت زنان باردار و نوزادن بدلیل نبود امکانات و پزشک متخصص

یک شهروند شهرستان سیروان ضمن اعلام نارضایتی خود از وضعیت موجود در این باره گفت: بدلیل نبود مرکز سونوگرافی شهرستان باید با تحمل هزینه های ایاب و ذهاب به سایر شهرستان های همجوار برای خدمات درمانی مراجعه  نماییم.

وی ادامه داد: مراجعت به سایر شهرها علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد، موجب به خطر افتادن جان زنان باردار و جنین آنان در رفت و آمدها می شود که برای همراهان آنان سختی‌ها و مشقت‌هایی زیادی بدنبال خواهد داشت.

این بانوی سیروانی تاکید کرد: مسوولین این امر باید برای جذب امکانات و نیروی متخصص سونوگرافی تلاش کرده چرا که هنوز جمعیت کثیر از بانوان به این موضوع اصرار دارند از طرف دیگر شلوغی مراکز سونوگرافی در شهرهای دیگر برای بیماری که هم و غم او تشخیص و معالجه درد می باشد بسیار آزار دهنده بوده و برای این موضوع باید چاره ای اساسی اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه شهرستان سیروان چندین سال است از بخش به شهرستان ارتقا پیدا کرده اما هنوز پیشرفتی نداشته است، گت: برخی از مراجعه کنندگان زن برای تعیین جنسیت نوزاد، تشخیص بیماریهای داخلی و انجام غربالگری باید به ایلام یا شهرستانهای دیگر مراجعه نمایند که سختیهای زیادی متحمل می شوند.

این شهروند رسیدگی مسئولین شهرستان را خواستار شد و بیان کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود به مسئولین تاکید داشتند که بیماران بجز درمان نباید دغدغه دیگری  داشته باشند ولی متاسفانه مسئولین شهرستان سیروان به این امر بی توجه می باشند و نسبت به مشکلات مردم یا بی اطلاع اند یا اصلا اقدامی انجام نمی دهند.

نبود بیمارستان مجهز و کلینک تخصصی در شهرستان سیروان

هم اکنون امکانات بهداشتی و درمانی شهرستان سیروان به یک مرکز اورژانس با امکانات بسیار کم ختم می شود؛ که این امر موجب گلایه و دردسرهای فراوانی برای شهروندان شده است و در هنگام وقوع مشکلات، بیماران را به مرکز استان اعزام می نمایند و این خود موجب به خطر افتادن جان شهروندان شده است.

مسوولین این امر باید برای جذب امکانات و نیروی متخصص تلاش کنند زیرا جمعیت کثیری از مردم شهرستان به این موضوع اصرار دارند و محقق شدن این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی بر زندگی مردم و کاهش هزینه های بیماران داشته و موجب رضایتمندی آنان شود.

 

انتهای پیام/


نظر شما