تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29038
تاریخ انتشار: 15. تير 1396 - 8:10
شهروندان شهر گرمسیری مهران این روزها یکی از روزهای داغ خود سپری می کنند و شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده است.

به گزارش آوای مهران این شهرستان گرمسیری دارای تابستان هایی بلند است به گونه ای که فصل گرم سال این منطقه زودتر از سایر نقاط کشور و از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می شود و شهروندان جرات رفتن بیرون از خانه را ندارند.

هر چند مردم این شهر به دلیل گرمای هوا خانه نشین شده اند اما با نگاهی به بیرون بر روی آسفالت خیابان ها به وضوح می توان حرارت گرمای هوارا با تشکیل سراب مشاهده کرد.

در برخی خانه ها حتی کولر گازی نیز جوابگوی گرمای هوا نیست و مردم مجبور هستند این گرما را تا پایان این ماه که در باور عامه به خرما پزان مشهور است تحمل کنند.

اگرچه این روزها همه مناطق کشور تابستان را تجربه می کنند، اما مردم مهران همچون سایر شهرستان های گرم کشور، آفتابی بسیار داغ و سوزان همراه با بادهای سام (گرم) را از اوایل صبح ساعت 9 تا 22 شب تحمل می کنند که این امر بیانگر گذران سخت زندگی با توجه به کمبودها و محدودیت ها، در این منطقه مرزی است.

با وجود اینکه گرماي بالاي 50 درجه در بسياري از روزهاي سال در شهرستان مهران احساس مي شود اما متاسفانه تعرفه برق در اين شهر گرمسيري بسيار بالا و مغاير با ديگر مناطق گرمسيري است.

اگر سري به آمار بزنيم خواهيم ديد علاوه بر گرماي خشك شهرستان مهران كه در برخي از روزها گرمترين شهر استان و كشور بوده مي توان گفت اولين شهرستاني است كه گرد و خاك به فضاي اين شهر وارد ميشود و مردم اين شهر ميزبان ميهمان ناخوانده ريز گردهاي عربي است.

 بسياري از مردم براي در امان بودن از ريز گردها و گرماي خشك منطقه از كولرهاي گازي استفاده مي كنند و ديگر كولر آبي در اين منطقه جوابگوي گرما نيست.

ضمن اینکه تخفیف تعرفه برق در مهران تنها براي هفت ماه اعمال مي شود و به اين معناست كه پنج ماه ديگر از تخفیف خبري نيست ، اين در صورتي است كه اگر خوشبينانه به گرماي هوا در مهران نگاه كنيم مردم سه ماه فقط از كولرگازي استفاده نمي كنند و دو ماه ديگر بدون تخفیف تعرفه، بهاي مصرفي برق خود را پرداخت مي كنند.

بسياري از شهروندان مهرانی خواستار پاسخ مسوولان در اين خصوص هستند كه بر مبناي كدام كار كارشناسي شده تخفیف تعرفه برق براي مردم مهران هفت ماه و در ديگر مناطق گرمسيري 9 ماه در نظر گرفته شده است.

هرچه که به روزهای میانی تیر و فصل مرداد و همچنین اوایل شهریور که به خرما پزان معروف است نزدیک تر می شویم، دمای مهران نیز بیشتر می شود و نیاز است که مردم این شهرستان نیز همانند سایر شهرستان های گرمسیر از امتیازی که برای آن ها در نظر گرفته شده برخوردار باشند ضمن این که این شهرستان مرزی با پدیده گرد و غبار نیز درگیر می باشد.

طبق گزارش ایستگاه هواشناسی مهران، این شهرستان مرزی در روزهای گذشته دمایی بین 48 تا 50 درجه سانتیگراد بالای صفر را پشت سر گذاشت و این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون در مجموع 21 روز درگیر پدیده گرد و غبار بود.

انتهای پیام/


نظر شما